Harlan Coben

Parę słów o autorze

Harlan Coben jest obecnie jednym z najbardziej docenianych autorów powieści o tematyce sensacyjno – kryminalnej, przez wielu uznawany także za świetnego twórcę thrillerów. Książki Cobena można znaleźć w każdej księgarni na całym świecie, a twórczość została doceniona przez najbardziej wymagających krytyków.

Opublikowane książki

Wszystkie dzieła autora można posegregować na 3 kategorie:

 • książki, w których bohaterem jest Myron Bolitar
 • takie, gdzie główną postacią jest Mickey Bolitar
 • książki poza cyklem

Bohaterem pierwszego cyklu jest znany gracz koszykówki, który musiał zrezygnować ze swojego hobby z powodu kontuzji. Działał w FBI, a obecnie znany jest jako agent sportowy. Jego charakter, zamiłowanie do rozwiązywania ludzkich problemów i zagadek, a także dobre serce oraz chęć niesienia pomocy sprawiają, że Myron pakuje się w coraz bardziej niebezpieczne kłopoty natury kryminalnej. Akcję urozmaica obecność jego najlepszego przyjaciela (płatnego zabójcy i miliardera), który razem z nim rozwiązuje problemy. Cykl składa się z 11 pozycji, przy czym ostatnią opublikowano w 2016 roku.

W drugiej kategorii bohaterem jest bratanek Myrona – Mickey, w nastoletnim wieku. W związku z tym, wiele osób twierdzi, że właśnie do tej grupy czytelników autor dostosował dialogi i akcję. Chłopak odziedziczył po wujku zdolność do pakowania się w kłopoty, tematyka więc wciąż krąży wokół zagadnień kryminalnych. W tym cyklu znajdują się tylko 3 książki – ostatnia wydana w 2014 roku.

Wśród książek nie należących do żadnej serii można znaleźć 15 niezwykle ciekawych pozycji, a należą do nich (chronologicznie, od daty powstania):

 1. Mistyfikacja
 2. Klinika śmierci
 3. Nie mów nikomu
 4. Bez pożegnania
 5. Jedyna szansa
 6. Tylko jedno spojrzenie
 7. Niewinny
 8. W głębi lasu
 9. Zachowaj spokój
 10. Na gorącym uczynku
 11. Zostań przy mnie
 12. Sześć lat później
 13. Tęsknię za Tobą
 14. Nieznajomy
 15. Już mnie nie oszukasz

Tematyka i styl książek

Tematy stale krążą wokół zagadek kryminalnych. Harlan Coben niezwykle zręcznie przedstawia sprawy związane z tajemnicami bohaterów (niekiedy sprzed wielu lat). Niekiedy drobny szczegół w historii jednego z bohaterów może sprawić, że wynikiem są jego problemy współcześnie. Często dochodzi do morderstw, kłamstw czy oszustw. Akcja każdej książki otoczona jest aurą tajemnicy, a sam pisarz stosuje liczne zwroty akcji, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej przewidujące osoby. Książki Harlana Cobena nie tylko w przyjemny sposób zajmują czas i przeznaczone są rozrywce czytelnika. Autor w umiejętny sposób porusza także zagadnienia związane z rzeczywistymi problemami współczesnych ludzi czy społeczeństw, co często zmusza do refleksji i zastanowienia. Czytelnik utożsamia się z głównym bohaterem, przez co w jeszcze większym stopniu przeżywa jego problemy i dzieli emocje.

Dużą zaletą książek z cykli jest fakt, że niezależnie od tego, którą pozycją zaczniemy naszą przygodę z serią – fabuła jest jasna i zrozumiała. Książki łączą się ze sobą, ale w taki sposób, aby wiadomo było o co chodzi, kiedy osoba czytająca sięgnie po którąś z nich.

Nicholas Sparks – opis autora

Pamiętnik kluczem do sukcesu

     Nicholas Sparks, współczesny amerykański pisarz i scenarzysta zajmujący się literaturą popularną, z naciskiem na gatunek romansu/dramatu obyczajowego. Wiele z jego pozycji zostało zekranizowanych na dużym ekranie oraz osiągnęło status kultowych, a większość z napisanych przez Sparksa książek od razu stawała się bestsellerami. Zadebiutował powieścią „Pamiętnik” w roku 1997, która to z miejsca stała się pozycją niezwykle popularną i rozchwytywaną, a prawa filmowe zostały sprzedane niedługo po jej wydaniu. Moment w którym notowania Sparksa jak i jego popularność niebotycznie wzrosły liczony jest od wydania „Wiadomości w butelce” z roku 1998 oraz „Jesiennej miłości” z roku 1999.

Nakład jego książek aktualnie przekroczył liczbę ponad 85 milionów sprzedanych egzemplarzy, a wydane zostały w ponad 50 jezykach na całym świecie. W flmowych adaptacjach jego książek wystąpili aktorzy, dla których filmy te były krokiem milowym do wielkiej sławy oraz ci o ugruntowanej już pozycji w Hollywood i szerokim doświadczeniu. Do grupy tej należeli między innymi: Rachel McAdams i Ryan Gosling w ekranizacji „Pamiętnika”, Robin Wright i Kevin Costner w „Liście w butelce”, Diane Lane i Richard Gere w „Nocach w Rodanthe” czy Miley Cyrus z Liamem Hemsworthem w „Ostatniej piosence”.

Najważniejsze pozycje Nicholasa Sparksa

Nicholas Sparks ma w swoim dorobku kilkanaście wydanych książek. Jednak poniżej przedstawimy parę tych, które cieszyły się nie tylko niezwykłą popularnością i mianem bestsellerów, ale zaliczane są również do grona tych najlepszych pod względem literackim w pisarskiej historii Sparksa.

 • PAMIĘTNIK: nawet jeżeli nie jesteśmy wielkimi fanami Nicholasa Sparksa, ani samego gatunku romansu literackiego, to powieść ta, a na pewno jej kutowa już ekranizacja filmowa zdołała obić się nam o uszy. Historia ta przestawia nam parę starszych ludzi  – Noah i Allie – znajdujących się w domu spokojnej starości, którzy większość życia spędzili ze sobą. Jednak Allie cierpi na Alzheimera i nie pamięta ich wspólnej historii i miłości, toteż Noah codziennie czyta swojej ukochanej pamiętnik, w którym zawarta jest ich przeszłość z nadzieją iż ta przypomni sobie.
 • NA RATUNEK: z pewnego względu jest to powieść wyjątkowa i unikalna w zbiorach Sparksa, gdyż nie opowiada ona o romantycznej historii pomiędzy dwójką ludzi, a o miłości rodzicielskiej. Przedstawia nam historię matki oraz jej paroletniego synka, który boryka się z problemami mowy, jednak lekarze nie mogą zdiagnozować ich źródła. Jest to jedna z niezekranizowanych jeszcze książek Sparksa.
 • JESIENNA MIŁOŚĆ: jedna z najbardziej dramatycznych i smutnych powieści Sparksa. Wystawi na próbę nawet najbardziej płaczoodpornych czytelników. Historia dzieje się w 1958 roku i przedstawia nam teoretycznie typową parę zakochanych licealistów – Jamie i Landona – on należy do grona tych popularnych, ona to cicha i spokojna dziewczyna trzymająca się na uboczu. Pewne wydarzenie zmieni kompletnie kształt ich relacji i sprawi, iż będą musieli dorosnąć dużo szybciej, niż ich równieśnicy.

Charles Bukowski – refleksyjny awanturnik

Po niektóre książki sięga się powszechnie – bywają autorzy znani i lubiani, niewychodzący poza normy obyczajowe. Nie wszyscy pisarze jednak są tacy – niektórzy budzą tak duże kontrowersje, że można powiedzieć, iż nie są tymi, których się czyta, a takimi, o których się to robi.

Pisarz i robotnik

Jednym z takich twórców jest niewątpliwie Charles Bukowski. Ten amerykański poeta i powieściopisarz wywoływał w swoim życiu niejedną burzę, zarówno swoimi działaniami i wypowiedziami, jak i sztuką, którą tworzył. Urodzony w Niemczech, po trzech latach wraz z rodziną przeniesiony do Los Angeles, jako dorosły człowiek imał się wielu zajęć, najczęściej prac fizycznych, niezbyt dobrze płatnych. Po godzinach  spędzał czas w dzielnicach robotniczych, licznych barach i spelunkach lub na wyścigach konnych, oddając się hulaszczemu życiu pełnemu alkoholu, kobiet i problemów z policją.

„Jeżeli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj.”

Wszystkie te doświadczenia opisywane były przez Charlesa Bukowskiego w jego dziełach literackich. Nie zaoszczędzono w nich wulgaryzmów ani naturalistycznych, często budzących obrzydzenie opisów, co często budzi kontrowersje u czytelników. Niektórym odbiorcom nie przypada do gustu również fakt sposobu życia autora i bohaterów jego opowiadań i powieści – na granicy z prawem, robiących raczej to, na co akurat mają ochotę niż to, co akurat powinni, łamiących konwenanse i często przekraczających granice dobrego smaku.

Nie dać sobą manipulować!

Nie jest to jednak cała prawda o twórczości amerykańskiego autora. Nie opisywał on bowiem bezrefleksyjnie przygód lekkoducha lubiącego sobie popić. W jego dziełach zawarte są refleksje o sens życia i kondycję ludzkiej psychiki, pytania o to, jak bardzo powinniśmy dostosowywać się do systemu. Co jest ważniejsze, wpasowanie się w ramy, które wyznacza nam społeczeństwo i polityka czy działanie zgodnie z własnymi przekonaniami lub gonienie za tym, co sprawia nam przyjemność – nawet jeśli czeka nas za to doba spędzona w areszcie? Kto jest gorszy – staruszek podrywający nastolatki i mówiący w twarz, co mu się nie podoba, co tydzień wyrzucany z pracy i spędzający większość życia na kacu – czy ułożony pracownik biurowy w garniturze, bez mrugnięcia okiem wypełniający nawet najgorsze polecenia swojego szefa?

Charles Bukowski nie jest owieczką, która ślepo podąża za pasterzem z góry wyznaczoną ścieżką. Uczy własnego myślenia, jednocześnie pokazując brutalne środowisko, w którym się obracał, w sposób realistyczny i humorystyczny. Pośród wulgaryzmów i poalkoholowych wymiotów kryje się umiejętność czynienia refleksji, wnikliwość i wrażliwość.