Charles Bukowski – refleksyjny awanturnik

Po niektóre książki sięga się powszechnie – bywają autorzy znani i lubiani, niewychodzący poza normy obyczajowe. Nie wszyscy pisarze jednak są tacy – niektórzy budzą tak duże kontrowersje, że można powiedzieć, iż nie są tymi, których się czyta, a takimi, o których się to robi.

Pisarz i robotnik

Jednym z takich twórców jest niewątpliwie Charles Bukowski. Ten amerykański poeta i powieściopisarz wywoływał w swoim życiu niejedną burzę, zarówno swoimi działaniami i wypowiedziami, jak i sztuką, którą tworzył. Urodzony w Niemczech, po trzech latach wraz z rodziną przeniesiony do Los Angeles, jako dorosły człowiek imał się wielu zajęć, najczęściej prac fizycznych, niezbyt dobrze płatnych. Po godzinach  spędzał czas w dzielnicach robotniczych, licznych barach i spelunkach lub na wyścigach konnych, oddając się hulaszczemu życiu pełnemu alkoholu, kobiet i problemów z policją.

„Jeżeli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj.”

Wszystkie te doświadczenia opisywane były przez Charlesa Bukowskiego w jego dziełach literackich. Nie zaoszczędzono w nich wulgaryzmów ani naturalistycznych, często budzących obrzydzenie opisów, co często budzi kontrowersje u czytelników. Niektórym odbiorcom nie przypada do gustu również fakt sposobu życia autora i bohaterów jego opowiadań i powieści – na granicy z prawem, robiących raczej to, na co akurat mają ochotę niż to, co akurat powinni, łamiących konwenanse i często przekraczających granice dobrego smaku.

Nie dać sobą manipulować!

Nie jest to jednak cała prawda o twórczości amerykańskiego autora. Nie opisywał on bowiem bezrefleksyjnie przygód lekkoducha lubiącego sobie popić. W jego dziełach zawarte są refleksje o sens życia i kondycję ludzkiej psychiki, pytania o to, jak bardzo powinniśmy dostosowywać się do systemu. Co jest ważniejsze, wpasowanie się w ramy, które wyznacza nam społeczeństwo i polityka czy działanie zgodnie z własnymi przekonaniami lub gonienie za tym, co sprawia nam przyjemność – nawet jeśli czeka nas za to doba spędzona w areszcie? Kto jest gorszy – staruszek podrywający nastolatki i mówiący w twarz, co mu się nie podoba, co tydzień wyrzucany z pracy i spędzający większość życia na kacu – czy ułożony pracownik biurowy w garniturze, bez mrugnięcia okiem wypełniający nawet najgorsze polecenia swojego szefa?

Charles Bukowski nie jest owieczką, która ślepo podąża za pasterzem z góry wyznaczoną ścieżką. Uczy własnego myślenia, jednocześnie pokazując brutalne środowisko, w którym się obracał, w sposób realistyczny i humorystyczny. Pośród wulgaryzmów i poalkoholowych wymiotów kryje się umiejętność czynienia refleksji, wnikliwość i wrażliwość.